GPS nedir, nasıl çalışır?

GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar. Bu sistem, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.

Mobilas Araç Takip Sistemi nasıl çalışır?

Mobilas , dünya üzerindeki GPS uydularından almış olduğu konum bilgisini, içerisinde bulunan GSM kartını kullanarak GPRS üzerinden Mobilas cihazının bulunduğu koordinatları Mobilas merkezine iletir. Sistem, gelen koordinat bilgisini veritabanına işler ve izleme yazılımlarına ulaştırır. Bu sayede Mobilas cihazının dünya üzerindeki konum bilgisi kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırır(Bilgisayar, Cep Telefonu vb)..

Mobilas Araç Takip Sistemi nerelerde kullanılabilir?

Mobilas Araç Takip Sistemi'ni takip etmek istediğiniz canlı veya cansız tüm varlıklarda kullanılabilir.
Örneğin;

 • Kamu kurum ve kuruluşları
 • Belediyeler / Kar küreme, çöp araçları, itfaiyeler
 • Servisler / Kriz yönetimi
 • Emniyet Teşkilatı / Şüpheli durum takipleri
 • Filo sahipleri
 • Otobüs Firmaları
 • Kamyon Firmaları
 • Lojistik Firmaları
 • Şehir içi servis araçları
 • Araç kiralama şirketleri
 • Özel Kurye-Kargo firmaları
 • Bireysel Kullanıcılar / Özel Takip
 • Eşya, çanta takibi
 • İnsan Takibi (Çocuk, Alzheimer hastaları)
 • Evcil hayvan takibi
 • Alzheimer Hastaları/bilinç kaybı yaşayan hastalar
 • Deniz Araçları

Mobilas Takip Sistemi'ni sadece araç takibi için mi kullanabilirim?

Hayır, Mobilas sadece araç takip fonksiyonu olarak görmemelisiniz. Mobilas ile araçlarınızın nerede olduğunu görmenin yanı sıra, Gelişmiş raporlama sistemi sayesinden aracınızın/araçlarınızın gün içinde ne kadar km kat ettiğini, ne kadar süre rölantide kaldığını yada motorun ne kadar süre çalıştığını öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Mobilas a takılan sensörler sayesinde Araç içi dinleme, görüntü alma, Isı kontrolü, Yakıt kontrolü gibi özellikleride bakbulunuza ekletebilirsiniz.

Mobilas'ın üretmiş olduğu alarmlar nelerdir?
 • Acil Durum
  Cihazı kullanan kişi, herhangi bir tehlike anında cihazda bulunan butona basmasıyla izleme merkezimize alarm yollamaktadır. İzleme merkezi ise acil durum yollayan kişiyi Güvenlik Güçlerine bildirecektir. Güvenlik Kuvvetlerinin talimatı doğrultusunda anlık bilgileri aktarmaya devam edecektir.
 • Şüpheli Durum
  Mobilas Takip Sistemi kullanan kişi şüphelendiği zaman butona 1 saniye basılı tutup bıraktığında izleme merkezine şüpheli durum alarmı yollar. Şüpheli durumlarda güvenlik merkezi sizi takibe alır.
 • Enerjinin kesilmesi/Geri takılması
  Akü başlarının sökülmesi veya takılması, Mobilas bağlantı soketinin sökülmesi, araç enerji kablosunun sökülmesi durumlarında Mobilas merkeze Enerji Takıldı/Geri Takıldı alarmı üretecektir.
 • Kontak kapalı iken aracın hareket etmesi
  Aracın çalınması ve çekilmesi durumunda Mobilas kontak kapalı iken aracın hareket ettiğini belirten alarm üretmektedir.
 • İzinsiz Kullanım
  Cihaz E-Parkta iken arabanın çalıştırılmasıyla Mobilas'ın üretmiş olduğu alarmdır
Kısıtlama kontrolleri nelerdir?

Mobilas cihazı; kullanıcıların güvenliğini sağlamak, iş performanslarını hesaplayarak işletme maliyetlerini düşürmek amacıyla kullanılmak üzere kısıtlama kontrollerine sahiptir. Bu kısıtlama kontrolleri sayesinde daha güvenli ve sağlıklı bir takip işlemi yapılır. Belirli bir hız limitin aşılması, kontak açıkken belirli bir süre bekleme(rölanti), ani hızlanma ve yavaşlama, yakıt miktarında aşırı azalma, belirlenen coğrafi koordinatlara ulaşma ve dışına çıkma durumlarında bilgilendirme, Mobilas cihazının sahip olduğu ve kullanıcıların belirleyebileceği kısıtlama kontrolleridir. Mobilas tarafından bu kısıtlamalar için bir ihlal tespit edildiğinde sistem izleme merkezine bilgi verir. Merkez, tanımlanan SMS numaralarına, e-posta adreslerine ve online izleme modüllerine kısıtlama hakkındaki bilgiyi anında ulaştırır. Bu sayede Mobilas cihazının takıldığı araç, nesne hakkında ayrıntılı bilgilere hızlı biçimde ulaşılır.

Mobilas cihazının sisteme bağlandığını ve konum gönderdiğini nasıl anlayabiliriz?

Mobilas cihazı üzerinde 4 adet LED bulunur. Bunlardan biri batarya-şarj, diğer 3 tanesi de GPS, GSM/GPRS ve enerji LED'leridir. Mobilas cihazı üzerindeki kırmızı LED 2 saniye aralıklarla yanıp sönüyorsa cihaz sisteme bağlıdır ve konum gönderiyordur.

Mobilas cihazını aracın neresine monte etmeliyiz?

Mobilas cihazını aracınızın istediğiniz bi bölümüne yerleştirebilirsiniz. Mobilas cihazı aracınızın altında bile rahatlıkla konum bilgisi gönderebilir. Sadece Mobilas cihazının üstünde herhangi bir metal aksam olmayacak şekilde monte edilmelidir

Araç takip cihazına dışardan müdahale edilebilir mi

Türkiye'de satılan bir çok araç takip cihazına GPS anteni dışardan bağlanmaktadır. Bu anten art niyetli bir kişi tarafından koparıldığı zaman araç hakkında herhangi bir bilgi almak mümkün değildir. Buna ek olarak araç takip cihazının akü bağlantısı kesildiğinde de bir işlevselliği kalmamaktadır. Firmamızın MBS-190 ve MBS-200 modeli araç takip cihazlarında GPS anteni de cihazın içersindedir ve dışardan müdahale şansı yoktur. Ayrıca MBS-190 modelimiz içersinde batarya barındırdığı için akü bağlantısı kesilse bile 8 saat boyunca sinyal üretmeye devam etmektedir.

GSM maliyetleri nedir?

Araç takip cihazlarımız seçtiğiniz herhangi bir operatörle çalışabilir. Bir cihaz ayda 10 MB aşağı veri üretmektedir ve bunun fiyatlandırması operatörden operatöre değişmektedir fakat aylık 5-8 TL'yi geçmemektedir.

Siteme sahip olduğumda ilerde yapılacak güncellemeler için herhangi bir ücret ödemem gerekecek mi?

Web hizmetinde yapılacak olan yenilikler için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Sistem tarafındaki tüm güncellemeler daha iyi hizmet verebilmek için sürekli yenilenmektedir.

Sistemi kullanabilmek için bilgisayarıma herhangi bir yazılım yüklemem gerekiyor mu ?

Sistem internet tabanlıdır bilgisayarınıza herhangi bir yazılım yüklemenizi gerektirmez. İnternet erişimi sağlayabildiğiniz herhangi bir bilgisayardan bu bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Aracın bulunduğu yerde GSM/GPRS şebekesi yoksa bilgi alabilecek miyim?

Cihaz, GSM/GPRS şebekesi olmayan yerlerde uydudan aldığı koordinat bilgilerini kendi hafızasında tutar ve şebekeye bağlandığı anda bu bilgileri tek seferde sistem sunucularına gönderir. Gelen bu bilgiler birebir zamanlıdır.